środa, 28 grudnia 2016

Upowszechnienie projektu


Omówienie projektu na zebraniach Rady Pedagogicznej.


Szkolenie dla Rady Pedagogicznej, przeprowadzone przez nauczyciela anglistę pt. „Growth mindset, czyli nowa psychologia sukcesu”.




Prezentacja projektów eTwinning na zebraniu Rady Pedagagicznej














czwartek, 15 grudnia 2016

Lekcje z elementami CLIL

Od października – grudnia 2016, prowadzono lekcje z poszczególnych przedmiotów z elementami metody CLIL. Wprowadzone zostały elementy tej metody w edukacji wczesnoszkolnej, na matematyce, przyrodzie, historii, zajęciach komputerowych i wychowaniu fizycznym. Do każdej lekcji był opracowany scenariusz z elementami w języku angielskim wraz ze słowniczkiem, który konsultowany był z nauczycielem anglistą. Na tych lekcjach uczniowie między innymi uczyli się jak pracować w anglojęzycznej wersji programu komputerowego i aplikacjach internetowych, Uczyli się podawać obliczenia i formułować działania w języku angielskim, poznawali słownictwo związane z przyrodą - kierunki świata, pory roku, potrafili określić pogodę. Podczas gier sportowych i zabaw ruchowych polecenia i komendy wydawane były w języku angielskim. Lekcje zostały sfilmowane, a fragmenty zostały umieszczone razem z innymi materiałami dydaktycznymi w bibliotece szkolnej oraz na blogu projektu.








Przykładowe konspekty lekcji z elememtami CLIL na stronie szkoły 
http://sp4jastrzebie-zdroj.edupage.org/text/?text=text/text23&subpage=0  


Lekcje z elementami CLIL- przykładowe klipy filmowe









czwartek, 8 grudnia 2016

Relacje i sprawozdania uczestników projektu



Sprawozdanie z kursu językowo-metodycznego  zorganizowanego w ramach programu POWER „Zagraniczna Mobilność Kadry Edukacji Szkoły”

W dniach od 7.08. do 20.08.2016 r. wraz z innymi nauczycielami z mojej szkoły, brałam udział w dwutygodniowym kursie językowym i metodycznym prowadzonym przez Stafford House School w Canterbury, mieście uniwersyteckim w hrabstwie Kent, leżącym na południu Wielkiej Brytanii. Wyjazd ten był częścią programu POWER “Zagraniczna Mobilność Kadry Edukacji Szkoły”, w ramach, którego ośmioro nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4 poszerzało swoje kompetencje językowe oraz zawodowe. 
Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Zajęcia były podzielone na dwie części. Pierwszą część stanowiły zajęcia językowe prowadzone w grupach, utworzonych ze względu na poziom zaawansowania językowego uczestników. Drugą były zajęcia metodyczne, w których uczestniczyli nauczyciele z naszej szkoły. Podczas zajęć językowych, stosowane były różnorodne metody i formy pracy, narzędzia TIK, ćwiczenia, gry i zabawy, które sprawiały, że zajęcia były bardzo atrakcyjne. Zajęcia metodyczne dały możliwość zapoznania się z nowoczesnymi metodami motywowania uczniów, narzędziami TIK, metodami pracy, w tym z metodą CLIL, elementami oceniania kształtującego, językiem komunikacji z uczniem oraz planowaniem lekcji. Poruszony był temat różnic i podobieństw w polskim i brytyjskim systemie edukacji, dyskutowano o problemach, na które napotykają się nauczyciele w swojej pracy i o sposobach radzenia sobie z nimi w obu krajach (np. z motywacją uczniów do nauki, dyscypliną, pracy z uczniami o różnym poziomie wiedzy i umiejętności).
Uczestnictwo w zajęciach w szkole nie było jedyną okazją do używania języka angielskiego. Zakwaterowanie u rodziny angielskiej dawała możliwość poznania kultury i zwyczajów kraju, a także poszerzania wiedzy i słownictwa j. angielskiego. Szkoła organizowała różnorodne zajęcia integracyjne dla swoich uczniów, które odbywały się codziennie w godzinach popołudniowych, w tym zajęcia sportowe, wycieczki do historycznych miejsc, muzeów, spotkania w pubach. Spotkania te dawały możliwość szlifowania języka, ale także poznania różnorodnych kultur krajów europejskich i azjatyckich, z których pochodzili inni uczniowie, nawiązania z nimi kontaktów, które utrzymuję do teraz.
Podczas pobytu mieliśmy okazję do zwiedzenia Londynu oraz leżącego nieopodal Dover, co było bardzo wzbogacającym doświadczeniem.
Mimo, że nasza wyprawa miała miejsce w okresie wakacji, jedna z goszczących nas rodzin angielskich dała nam niepowtarzalną możliwość zwiedzenia jednej z angielskich szkół podstawowych. Podczas tej wycieczki, poszerzyliśmy wiedzę na temat systemu edukacji w Wielkiej Brytanii. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyposażone są sale lekcyjne oraz z jakich narzędzi TIK korzystają nauczyciele. Zaczerpnęliśmy wiele pomysłów, które wdrażamy w naszej pracy. Nasza przewodniczka udzieliła nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania związane z pracą nauczyciela w Wielkiej Brytanii.
Uczestnictwo w programie i wyjazd dały nam wiele korzyści, były cennym doświadczeniem. Poszerzyły naszą wiedzę z języka angielskiego, metodyki, jak również wzbogaciły nas kulturowo. Doświadczenia takie jak te, sprawiają, że stajemy się lepszymi i bardziej kreatywnymi nauczycielami.
Anna  Schimmelpfennig

Korzyści z udziału w programie Erasmus +POWER

- Możliwość przekonania się, że niezależnie od swojego wieku i zróżnicowanych umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, można sprostać nowym wyzwaniom związanym z osobistym rozwojem i nabywaniem nowych kompetencji.
- Uczestnictwo w kursie językowym zarówno w kraju, jak i w szkole językowej, w Canterbury pomogło wyznaczyć nowe cele związane z praktyczną nauką języka angielskiego.
- Wizyta w UK, to poznanie systemu nauczania, kultury, zabytków oraz ludzi zarówno tych, którzy tam mieszkają na stałe, jak i przyjezdnych, dając obraz wielokulturowości, otwartości oraz przywiązania do tradycji, historii i szacunku wobec innych narodowości.
- Pozytywnym wrażeniem z pobytu w Canterbury jest wielkie zaangażowanie, chęć pomocy oraz uprzejmość wobec osób przyjezdnych zarówno ze strony kadry nauczycielskiej jak i zwykłych mieszkańców.
- Przekonałam się, że system nauczania w UK różni się w pewnym stopniu od naszego systemu, nie tylko strukturą ale również bardzo mocnym nastawieniem na indywidualne potrzeby dzieci, które w różny praktyczny sposób są rozwiązywane.
- Jestem bardzo zadowolona ze współpracy w ramach etwinningu, wrażenie niezwykle pozytywne wywarły na mnie zarówno rzesze młodych osób, jak i doświadczonych nauczycieli, którzy szukają tam nowych wyzwań, ciekawych kontaktów i możliwości wzbogacenia swojego warsztatu pracy. Bardzo fajnym doświadczeniem okazało się łączenie w projekcie kilku nawet dość odległych kompetencji np. wiedzy z danego przedmiotu ze spojrzeniem artystycznym w połączeniu ze znajomością języka angielskiego oraz np. umiejętnością posługiwania się technologiami przekazu cyfrowego.
- Współpraca w ramach etwinningu jest nową inspiracją, którą chciałabym wykorzystać na zajęciach pozalekcyjnych.
- Poznaną metodę CLIL chciałabym z czasem w coraz szerszym zakresie wprowadzać w ramach zajęć z przedmiotu matematyka.
Ewa Rduch



 Ewa Brzezińska
Korzyści wynikające z uczestnictwa w projekcie pt.”Europejski wymiar szkoły”.

Udział w projekcie dał mi wiele korzyści oraz przyjemności. Po pierwsze umożliwił mi podróż do Anglii, gdzie mogłam doskonalić  j. angielski w szkole językowej w towarzystwie osób z całego świata. Poznałam kulturę różnych narodowości, ich zwyczaje i obyczaje.
 Po drugie umożliwił mi pracę na platformie eTwinning, w tym celu wykorzystuję nowe technologie oraz j.angielski. Nawiązałam współpracę z nauczycielami z Hiszpanii, Ukrainy, Włoch, Turcji, z którymi porozumiewam się w j.angielskim oraz wymieniam pomysłami odnośnie ciekawych zajęć.
 Po trzecie zaczęłam stosować na lekcjach elementy CLIL co spowodowało wzrost zainteresowania j.angielskim moich uczniów. Zapewne wpłynie to korzystnie na ich dalszą edukację i przygodę z j. angielskim.




Projekty eTwinning cz.4


Ewa Lis
projekt  "How do you say w ...?"
Celem projektu jest szukanie odpowiedzi na pytanie: How do you say w ...? Prezentowanie przez nauczycieli i uczniów z innych krajów, jak uczą się języka angielskiego. Wskazanie jak łatwo, bezstresowo i w przyjemny sposób można  uczyć się innego języka! 
Aby ułatwić naukę  nowego języka – drugiego obok narodowego, w projekcie zaproponowano pracę w grupach, korzystanie z gier planszowych, gier online, narzędzi ITC ebook, cyfrowy plakat, czat, e-mail, Forum, video i wymianę doświadczeń  na TwinSpace oraz korzystanie z metody Clil. Projekt obejmuje  wszystkie przedmioty obowiązujące w młodszym wieku szkolnym. Przystąpiły do niego następujące szkoły:  Hiszpanii, Ukrainy, Włoch (3 szkoły z różnych miast), Polski, Turcji.

Nadrzędnym celem projektu jest uwrażliwienie dzieci na język angielski i osłuchanie z nim oraz kształtowanie motywacji do nauki języka angielskiego poprzez zabawową formę zajęć. Projekt realizuje cele kształcenia
zawarte w podstawie programowej dla I etapu edukacyjnego (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół).
 Cele te zakładają między innymi: 
-wspomaganie dziecka w rozwoju intelektualnym, emocjonalnym, społecznym, etycznym, fizycznym i estetycznym. (...). 
- dąży się do ukształtowania systemu wiadomości i
umiejętności potrzebnych do poznawania i rozumienia świata (...) 
-dbałość o to, by dziecko było świadome przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz rozumiało konieczność dbania o przyrodę. 
Ewa Lis












Ewa Brzezińska

                                        Projekt: "How do you say in … ?" czyli "Jak to powiedzieć w ..."


O projekcie
Głównym celem projektu jest nabycie pewności siebie przez małych uczniów w posługiwaniu sie językiem angielskim jako drugim językiem, przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności ICT.
Nauczyciele z partnerskich szkół wymieniają się między sobą sposobami uczenia się języka  angielskiego, a konkretne przykłady zamieszczają na platformie TwinSpace, co jest kluczowym elementem całego projektu.

W dzisiejszym świecie dwujęzyczność jest znaczącą umiejętnością, a
osoba dwujęzyczna to nie ktoś, kto w równym stopniu opanował dwa języki.
 Dwujęzyczność (bilingualism) to umiejętność tworzenia zrozumiałych wypowiedzi w każdym ze znanych języków. Drugi język staje się narzędziem dla rozwoju poznawczego, intelektualnego, społecznego i emocjonalnego. Zatem celami edukacji dwujęzycznej jest:
·         rozwijanie inteligencji językowej ( uczeń orientuje się w zagadnieniach w obu językach) oraz ogólnej,
·         wspomaganie wszechstronnego rozwoju,
·         satysfakcja z naturalnego wypowiadania się  i rozumienia w obu językach,
·         wpływanie na zdolności poznawcze i inteligencje,
·         rozwijanie kreatywnego myślenia.
 Ewa Brzezińska









środa, 7 grudnia 2016

Projekty eTwinning cz.3


Od września 2016 r. nauczyciele, wraz ze swoimi uczniami realizowali międzynarodowe projekty na platformie eTwinning. Uczniowie poznali rówieśników z innych krajów Unii Europejskiej, próbowali przełamywać barierę językową i kulturową. Wspólnie realizowali określone zadania, wykorzystując narzędzia TwinSpace, Dzięki temu uczniowie uczyli się otwartości na inne kultury oraz kształtowali postawy wzajemnego szacunku i tolerancji.

Barbara Polnik

projekt „European Christmas Tree”

„Europejska Świąteczna Choinka”

Głównym celem tego projektu było promowanie współpracy między rówieśnikami. Jednocześnie uczniowie rozwijali swoją wiedzę o Europie, zdając sobie sprawę, że istnieją różne kultury i różne języki, i że są one częścią tej europejskiej społeczności. W tym projekcie uczniowie z europejskich szkół wykonywali ozdoby choinkowe i przesyłali do siebie wzajemnie. Z tymi ozdobami powstała w każdej szkole "europejska choinka" jako symbol współpracy pomiędzy różnymi kulturami.

Partner projektu B.Polnik

https://www.youtube.com/watch?v=VWG57JCtbJE

 To nasz zespół z klasy 6b





 To nasza choinka


To uczniowie z naszej szoły, którzy brali udział w projekcie

 To nasze ozdoby choinkowe
 To nasze kartki wysyłane do 9 krajów
 To też nasze kartki świąteczne



Marek  Jagielski
projekt "Games around Europe"

Projekt polega na nagraniu filmu lub zrobieniu prezentacji 
i przedstawieniu dzieciom w innych państwach biorących udział w projekcie   popularnej gry lub gier w które bawią się uczniowie w danym kraju.
Następnie dzieci zapoznają się z grami lub zabawami z innych państw, wybierają jakąś grę i bawią się w nią u siebie, nagrywając film.
Marek Jagielski